شناسه خبر :۱۰۱۴۷

تأسیس ۲ کارگاه و ایجاد ۵۰ شغل بدون حمایت دولت

کارآفرین زن ایرانی که با دستهای خالی ۲ کارگاه خیاطی تأسیس و حداقل ۵۰ شغل ایجاد کرده است، از عدم حمایت دولت از کارآفرینان به‌ویژه در صنعت پوشاک گله دارد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ فاطمه جانی‌خانی که متولد ۱۳۵۲ و دارای لیسانس طراحی دوخت است، به‌قول خودش حاضر نیست لحظه‌ای از این شغل را با شغل دیگری عوض کند. خانم جانی‌خانی معتقد است: اقتصاد مقاومتی یعنی روی پای خود ایستادن و مصرف تولید داخلی. متأسفانه خارجی‌ها بازار پوشاک ایران را قبضه کرده‌اند، این در حالی است که اگر تولید پوشاک داخلی مورد حمایت قرار بگیرد،‌اشتغال بسیار زیادی در این بخش می‌توان ایجاد کرد. در گذشته بیشتر خانم‌های ایرانی از خیاطی سر در می‌آوردند و خودشان پوشاک مورد نیازشان را تأمین می‌کردند. خوشبختانه در حال حاضر نیز تمایل به فراگیری مهارت زیاد شده است و هنرجویان با کسب مهارت برای خود‌اشتغالزایی می‌کنند.

این کارآفرین درباره آغاز فعالیت خود می‌گوید: از سال ۸۶ کارم را شروع کردم. اگر قبل از سال ۸۶ هم کار خیاطی را آغاز نکردم به‌دلیل این بود که خواهر خوبی داشتم که کارهای خیاطی ما را انجام می‌داد و نیازی به کار خیاطی نداشتیم ولی زمانی رسید که من با خواهرم فاصله گرفتم. به‌دلیل شرایط شغلی همسرم به شهر دیگری منتقل شدیم، در همان زمان من تصمیم گرفتم خیاطی را یاد بگیرم، همزمان با آموزش خیاطی، به دوستانم هم آموزش می‌دادم. صبح کلاس آموزشی می‌رفتم و بعدازظهر برای دوستانم کلاس آموزشی می‌گذاشتم. از سال ۸۶ همزمان با اولین جلسه‌ای که آموزش خیاطی را شروع کردم ۱۵ هنرجو داشتم. در دو شهر نسیم‌شهر و لویزان کارگاه آموزشی دارم، در حال حاضر حدود ۵۰ هنرجو دارم، اما تا کنون بیش از ۶۰۰ نفر آموزش دیده‌اند و در حال حاضر مشغول فعالیت هستند، تنها آموزش مهم نیست بلکه این کار است که باعث پیشرفت می‌شود.

وی با بیان اینکه «دوره‌های آموزشی ما متناسب با فنی و حرفه‌ای است» اظهار داشت: اکثر افرادی که به من مراجعه می‌‌کنند فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند که مهارتی ندارند، با این آموزشی که فرا می‌گیرند، می‌توانند مشغول کار شوند و برای خود شغلی دست‌وپا کنند. کمک به اقتصاد خانواده با صنعت خیاطی برای هنرجویان محقق می‌شود.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها