مسؤول بسیج سازندگی کرمان خبر داد
شناسه خبر :۳۸۱۹

خدمات بسیج سازندگی به ۱۴ منطقه آسیب‌پذیر کرمان/امسال ۱۸۰ پروژه محرومیت‌زدایی عملیاتی می‌شود

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان گفت: طرح کرامت بسیج به مناطق آلوده و آسیب‌پذیر استان کرمان مربوط می‌شود و ۱۴ نقطه تعیین شده و خدماتی را ارائه می‌دهیم تا آسیب‌ها کمتر شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، حجت‌الله پاداش پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت سالروز تشکیل بسیج سازندگی اظهار داشت: با توجه به رویکردی که در زمان جهاد سازندگی و حضور مردم و مسؤولان در آن زمان بود و پس از آن به دلیل اینکه دولت‌هایی که روی کار آمدند روحیه جهادی کم‌رنگ شد و به سمت و سوی کارهای اداری و سازمانی خودشان رفتند و مردم محروم و زجرکشیده فراموش شدند، جهاد کشاورزی از بین این سازمان بیرون آمد.

وی بیان داشت: با توجه به فلسفه جمهوری اسلامی که رسیدگی به محرومان است، مقام معظم رهبری در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۷۹ دستور تشکیل بسیج سازندگی را صادر کردند و از یک نگاه می‌خواستند، کارهایی که جهاد سازندگی انجام داده است را بسیج سازندگی ادامه دهد.

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان ادامه داد: اگر خداوند کمک کند و دوستان پای کار آیند قصد داریم عملکرد ۱۷ ساله بسیج سازندگی استان کرمان را به صورت مستند و یا گزارش به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مردم ارائه دهیم.

پاداش با تبریک هفته کار و کارگر، میلاد نیمه شعبان و روز مستضعفان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم از فیض ماه شعبان بهره ببریم و برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده شویم.

وی اضافه کرد: ماموریت سپاه استان کرمان و بسیج در پنج محور خلاصه می‌شود و ماموریتی که به ما داده شده شامل مقابله با تهدیدهای سخت، نیمه‌سخت و نرم در عرصه‌های مختلف، ساماندهی بسیج ده‌ها میلیونی و عمق‌بخشی داخلی است.

پاداش اظهار کرد: عمده کاری که بسیج سازندگی انجام می‌دهد حول محور عمق‌بخشی داخلی یا تثبیت کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی است و وقتی خروجی دستگاه‌ها دیده نمی‌شود بسیج به میدان می‌آید.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند: «هر جا ستونی از نظام و انقلاب کج می‌شود این ستون را به ستون سپاه می‌بندیم و آن را راست می‌کنیم» بنابراین در بسیاری از موارد این مهم به وضوح دیده می‌شود.

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۹ بهمن ۹۶ فرمودند: «سپاه در سیستان و بلوچستان کارهای بزرگ خدماتی انجام می‌دهد با اینکه کار سپاه کار خدماتی نیست اما خدمات ارائه شده به مردم محروم چشمگیر است و این کارها باید دنبال شود».

پاداش از نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان حمایت از کالای ایرانی سخن به میان آورد و با طرح این پرسش که اولویت‌های دولتمردان چیست از بحث حقوق و پروژه‌های عمرانی به عنوان اولویت مطرح شده از سوی دولتی‌ها نام برد. 

وی گفت: ما اگر بخواهیم در نظام مقدس جمهوری اسلامی موفق باشیم باید همه دست به دست هم دهیم و کارآمدی نظام زمانی است که همه دستگاه‌ها هماهنگ شوند و هم‌افزایی به‌وجود آید و با کار عملی که خودمان انجام می‌دهیم آن کار را برای مردم ترویج دهیم نه اینکه مسؤول می‌گوید کالای ایرانی اما زمانی به خانه اش می‌رویم کالای غیرایرانی داشته باشد.

پاداش با بیان اینکه در بسیج سازندگی خواسته‌ایم از ظرفیت مردم استفاده کنیم، ابراز داشت:  طی سال گذشته برنامه‌های بسیج سازندگی استان کرمان در قالب اردوهای جهادی برگزار شد و جوامع هدف مختلف را در اردوهای جهادی داریم.

وی از مشارکت  طرح ۳ هزار و ۶۰ نفر در اردوهای هجرت دانش‌آموزی برای مرمت و بازسازی ۱۰۸ مدرسه خبر داد و یادآور شد: اوقات فراغت این دانش‌آموزان به بخش‌های مختلفی در اردوهای جهادی اختصاص می‌شود که شامل کار، احکام و مسائل عقیدتی است.

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان ادامه داد: محوری ترین کار اردوهای جهادی به اردوهای جهادی دانشجویان و طلاب برمی‌گردد و در سال گذشته در این بخش ۵ هزار و ۵۶ نفر را به کارگیری کردیم.

پاداش اضافه کرد: ۱۰ هزار و ۸۲۲ نفر از بسیجیان را در بسیج مساجد محلات را در داشته ایم و ۳ هزار و ۲۱۹ نفر از متخصصان در قالب اردوهای سه‌روزه شرکت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: ۱۶ هزار و ۹۹۱ نفر در اردوهای یک روزه حلقه‌های صالحین شرکت کرده‌اند و ظرفیت جهادی با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط برای ساخت مدرسه، خانه عالم، خانه بهداشت و غسالخانه پای کار می‌آیند.

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان خاطرنشان کرد: برگزاری یادواره شهدا، مسابقات فرهنگی و ورزشی و برگزاری کلاس‌های آموزشی از برنامه‌های فرهنگی بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان است.

پاداش افزود: خدمات بهداشتی بسیج سازندگی استان کرمان هم شامل بحث‌های معاینه عمومی، معاینه متخصصان، دندانپزشکی، توزیع داروی رایگان و بینایی‌سنجی است و گروهی برای واگذاری عینک در بیشتر روستاهای استان کرمان تشکیل داده‌ایم.

وی عنوان کرد: اعزام گروه‌های پزشکی به نقاط محروم را در سال گذشته داشتیم و ۱۴۶ تیم بهداشتی در سطح استان کرمان اعزام کردیم و خدمات درمانی زیادی را انجام دادند و برگزاری بیمارستان صحرایی در شهرستان کوهبنان پس از زلزله از برنامه‌های شاخص است.

پاداش گفت: طرح بسیج همگام با کشاورز از برنامه‌های قشر مهندسان بسیج کشاورزی است و طی چهار، پنج سال فعالیت بسیج مهندسان کشاورزی توانسته‌ایم، ۱۷۸ شبکه را در استان کرمان ساماندهی کنیم و ۵۵ همایش عملی در بخش کشاورزی برگزار شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استان کرمان ابراز داشت: با توجه به اینکه طی سال گذشته بانک مهر اقتصاد نتوانست تبدیل به بانک شود اعتباراتی که در این بانک داشتیم را با ۱۰ درصد واگذار کردند و مبلغ اعتبار پایین آمد که ۶ میلیارد تومان شد و از این میزان ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای ایجاد کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی هزینه کردیم.

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان اظهار کرد: کارشناسان ما در سال جاری ۴۰۹ واحد اقتصاد مقاومتی تشکیل شده را ارزیابی می‌کنند و گزارش عملکرد آنها را می‌آوردند و نقاط ضعف و قدرت بررسی می‌شود.

پاداش تصریح کرد: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را برای ۲۷۶ واحد صنایع تبدیلی در سال گذشته هزینه کردیم و عملکرد خوبی در بخش‌های سوهان زرند و فیروزه شهربابک و پته کرمان داشتیم.

وی با اشاره به واگذاری وام ۴ درصد قرض‌الحسنه از سوی اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان به ما واگذار شد که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به ۱۷۵ هزار نفر برای اشتغال خانگی واگذار کرده‌ایم و در سال جاری هم به بحث اشتغال‌زایی ورود داریم.

این مسؤول اضافه کرد: به دلیل کم‌کاری‌هایی که وجود دارد بسیج سازندگی در بحث خدمت‌رسانی هم ورود می‌کند و در سال گذشته برای بیابان‌زدایی و مقابله با ریزگردها در اهواز ۳۰ هکتار توسط سپاه ثارالله استان درختکاری و چند نوبت آبیاری را انجام دادیم و ۱۳۰ هکتار در زرند و ۱۳۰ هکتار در عنبرآباد در بیابان زدایی و نهال‌کاری شرکت کردیم و این پروژه در زرند به پایان رسیده است.

پاداش با اشاره به خدمات‌رسانی بسیج سازندگی به مناطق زلزله‌زده با توجه به زلزله بزرگ کرمانشاه و زلزله کوهبنان و راور در استان کرمان عنوان کرد: در زلزله کرمانشاه برنامه به این شکل شد که خدمات‌رسانی در روستاها را به سپاه واگذار کردند و مسؤولان بسیج سازندگی فراخوان شدند و رسیدگی به دو تا سه روستا را به هر کدام از استان‌ها دادند.

وی تصریح کرد: دو روستا در شهرستان دالاهو از توابع استان کرمانشاه به بسیج سازندگی استان کرمان واگذار شد و اسکان موقت را انجام دادیم و چهار کامیون اقلام مردمی برای زلزله‌زدگان ارسال شد و گروه ۴۵ نفری از شهرستان بم اعزام کردیم و هشت تا ۱۰ هزار مورد پخت غذا داشتیم و پزشکان متخصص و عمومی اعزام شدند و بررسی نیازمندی‌های منطقه هم صورت گرفت.

مسؤول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان یادآور شد: ۸۰ نفر در قالب گروه‌های جهادی بعد از زلزله راور به منطقه زلزله‌زده هجدک اعزام شدند و ساخت ۴۵ سکو و سرویس بهداشتی و اهدای ۴۵ کانکس و انواع و اقسام کالاهای مورد نیاز به مردم انجام شد.

پاداش از اعزام  ۱۴۰ نفر در قالب گروه‌های جهادی به مناطق زلزله‌زده کوهبنان طی سال گذشته خبر داد و افزود: توزیع غذا، پتو، لوازم‌التحریر، بخاری نفتی، معاینه رایگان، آواربرداری ۳۰ خانه و توزیع ۲۲۷ کانکس بین مردم با ظرفیت‌های مردمی در مناطق زلزله‌زده کوهبنان صورت گرفته است.

وی بیان داشت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) یکی از دستگاه‌هایی است که به عنوان مجری طرح‌های دولتی و عمرانی در داخل و خارج کشور است و بخشی از سوددهی قرارگاه به برنامه‌های محرومیت‌زایی اختصاص داده می‌شود.

پاداش ابراز داشت: در سال گذشته با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه سه قرارداد داشتیم که یکی از قراردادها برابر با ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود و ۱۲۴ پروژه را اجرا کردیم.

وی ادامه داد: طرح کرامت بسیج به مناطق آلوده و آسیب‌پذیر استان کرمان مربوط می‌شود و ۱۴ نقطه تعیین شده است و خدماتی را ارائه می‌دهیم تا آسیب‌ها کمتر شود و در سال گذشته ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در این بخش قرارداد بستیم که ۳۰۰ میلیون تومان از طریق قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه عملی شد و ۱۳ پروژه از جمله ساخت مسجد، فضاهای آموزشی و کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کردیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: بیش از ۱۸۰ پروژه در قالب پروژه ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه در قالب پروژه محرومیت‌زدایی را تعریف کردیم که در سال جاری عملیاتی می‌شوند.

پاداش عنوان کرد: برنامه‌های عمرانی را با دستگاه‌های استان داریم و بسیج سازندگی به عنوان مجری می‌تواند، پروژه‌های عمرانی دستگاه‌ها را انجام دهد و در سال گذشته ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قرارداد با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان برای ساخت پایگاه‌های مقاومت بسیج داشتیم و ۱۳۷ پایگاه را کلنگ‌زنی کردیم.

وی گفت: حرکت به سمت الگوی پایگاه‌محوری رویکرد سال جاری در بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان است و راه‌اندازی گروه‌های جهادی در پایگاه‌های مقاومت بسیج از مهمترین وظایف شهرستان‌هاست.

پاداش بیان داشت: ساماندهی و به‌روزرسانی گروه‌های جهادی از دیگر اولویت‌های بسیج سازندگی استان کرمان در سال جاری است و جغرافیای هدف به گروه‌های جهادی می‌دهیم به این معنی که گروه‌های جهادی برای سه تا پنج سال در این مناطق خدماتی را ارائه می‌دهند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها