شناسه خبر :۹۸۳۴

محرومیت‌هایی که در سایه جهاد رنگ می‌بازد

محرومیت؛ واقعیتی است که هیچکس دوست ندارد آنرا از نزدیک لمس کند، اما هستند کسانی که دوست دارند هیچکس این واقعیت تلخ را لمس نکند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کرمان، استان پهناور کرمان، روستاهای محروم زیادی را در نقاط دوردست و یا صعب العبور خود سراغ دارد  [محرومیتهایی که در سایه جهاد رنگ می بازد] که گرچه در چند دهه گذشته برای رفع محرومیت آنها تلاشهای زیادی به خصوص از نظر تامین زیرساختهایی مانند آب، برق، تلفن و جاده صورت گرفت اما هنوز محرومیت این مناطق را ترک نکرده است. 

اکنون و بعد از اعلام راهبرد "آتش به اختیار" از سوی مقام معظم رهبری خطاب به جوانان، موج جدیدی از خدمت رسانی به این مناطق شکل گرفته است. موجی که در قالب بسیج سازندگی، گروههای جهادی و قرارگاه پیشرفت و ابادانی سپاه، جهت گیری مناسب و هماهنگی لازم را پیدا کرده است. 

در یک روز گرم تابستانی، عازم برخی روستاهای محروم استان میشویم تا از نزدیک با تلاشهای این جهادگران آشنا شویم. 

بوی خوش نسترن فضای کوچه روستایی را پر کرده است که وارد خانه می شویم. انواع شیشه های کوچک و بزرگ خود نمایی می کند. خانمی که به گفته خودش دو سال مستمری بگیر کمیته امداد امام بوده حالا با یک دیگ، یک سیستم کوچک میعان و دهها بطری  [محرومیتهایی که در سایه جهاد رنگ می بازد] برای خودش اشتعال ایجاد کرده است. شوهرش دو سال قبل به رحمت خدا رفته است و او حالا با تولید انواع عرقیجات از گیاهان دارویی که خودش آنها را از کوههای اطراف تامین می کند چرخ زندگی را می چرخاند.

شکرگزار خدا است. می گوید با ۷میلیون وام کم بهره که از طریق بسیج سازندگی گرفت این شغل را راه اندازی کرده است. ماهیانه بین ۲تا دو و نیم میلیون تومان درآمد دارد و می تواند امورات خود و دو بچه شش و هشت ساله اش را به گونه ای آبرومند بگذارند و خوشحال است که بچه هایش غیر از غم یتیمی، حسرت دیگری در زندگی نمی خورند. 

از منطقه زیارت شاه ریگان که از مناطق محروم استان کرمان است به روستای آهوان شهرستان قلعه گنج در منطقه محروم دیگری در این استان پهناور می رویم، منطقه ای گرم و مشهور به محرومیت و فقر . اما چند سالی است که گرمای مهر و محبت جهادگران، از عمق این محرومیت کاسته است. 

خانم سعیدی که او هم از سه سال قبل نان آور خانواده شده با سه دخترش در خانه ای زندگی می کند که با کمک بسیج سازندگی ساخته شده است. آنها در قطعه زمینی که با هدف تامین امنیت غذایی به آنها واگذار شده ذرت علوفه ای کاشته اند. سال گذشته ۲۵ میلیون تومان درآمد داشته اند و این خانم سرپرست خانوار میگوید نه تنها خرج زندگی تامین شده است بلکه قصد دارد بخشی از آن را صرف خرید برخی اقلام جهیزیه برای دختر بزرگش بکند. چاره ای نیست تا چشم به هم بزند دختر به سن ازدواج می رسد و باید از الان به فکر بود. 

رئیس بسیج سازندگی استان کرمان می گوید حدود ۴۰هزار طرح محرومیت زدایی در سطح کشور شناسایی شده که با ظرفیت بسیج و گروههای جهادی در حال اجراست. از این تعداد ۱۲۲۰طرح مربوط به استان کرمان است واز سال گذشته تاکنون بخشی از انها اجرا شده است. 

اقای پاداش به اجرای این طرحها در بخشهایی چون اشتغال زایی، ساخت مسکن، مدرسه، راه، پل، مسجد، استخر ذخیره  [محرومیتهایی که در سایه جهاد رنگ می بازد] آب کشاورزی، لایروبی قنوات و ساخت کانال انتقال آب، اشاره می کند و می گوید برای درامد پایدار هم از سال گذشته راه اندازی نیروگاههای خورشیدی ۵کیلو واتی را در دست داریم که برخی زنان سرپرست خانوار با درامدی که از ان برداشت می کنند خود کفا شده اند. 

اما قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه هم که دو سال است تاسیس شده همین رویکرد را در پیش گرفته است.

آقای سلطانی مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان کرمان می گوید از سال گذشته تاکنون ساخت خانه بهداشت، احیا شبکه های آبرسانی، ساخت سرویس بهداشتی، مرمت مدرسه، احیا قنوات خشک شده و تهیه جهیزیه برای خانواده های نیازمند را انجام داده ایم وتا اخر امسال تمام برنامه های ما در دهستان های هدف اجرا خواهد شد. او اضافه می کند همه این طرحهای عمرانی زود بازده هستند و در اجرای انها از گروههای  [محرومیتهایی که در سایه جهاد رنگ می بازد] مهندسی بسیج استفاده می شود که هیچ هزینه ای هم ندارد. 

سردار ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله استان از محرومیت زدایی به عنوان برنامه اصلی سپاه دراستان خبر می دهد و می گوید دولت به تنهایی نمی تواند برای رفع این همه عقب افتادگی و رفع مشکلات اقدام کند و ما با تمام وجود و امکانات برای خدمت آماده ایم.

وی می افزاید هدف؛ رسیدگی به قشر ضعیف جامعه و افزایش امید به زندگی در میان مردم محروم است و این خدمات در سال آینده دو برابر خواهد شد.

اما دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گوید هزار دهستان محروم در سراسر کشور مد نظر است که تا کنون ۱۵۲۷طرح عمرانی در آنها اجرا شده و ۱۵۵میلیارد تومان هزینه کرده ایم. سردار حزنی می افزاید اکثر این طرحها به همت جوانان اتش به اختیاری اجرا می شود که هیچ چشم داشتی به کسی ندارند و آمده اند در کنار دولت به مردمی کمک کنند که چرخ زندگی انها به سختی می چرخد.

خبر خوش دیگر جهادگران، ساخت مدارس جدیدی است که از مهر امسال جایگزین مدارس خشتی در روستاهای محروم می شود و [محرومیتهایی که در سایه جهاد رنگ می بازد]  نوید سال تحصیلی خوبی را به دانش آموزان این مناطق می دهد.

حرف آخر این گزارش را ناصر خرم نیا جوان دانشجویی میزند که از یک محله نسبتا مرفه نشین کرمان به یکی از محرومترین روستاهای استان آمده است:"آنهایی که نگران عنوان آتش به اختیار بودند حتما به روستاهای محروم کرمان بیایند". 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها